Rozliczanie kwartalne

Podatki to podobnie jak księgowość bardzo istotny temat dla każdego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą. Zaniedbanie obowiązków z nimi związanych przynosi zazwyczaj bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Dlatego kwestie związane z podatkami trzeba bardzo dobrze pilnować.

Jednym z podatków, który dotyczy wszystkich przedsiębiorców jest VAT. Rozliczenie z jego tytułu można prowadzić comiesięcznie lub co kwartał. Szczególnie korzystną metoda rozliczeń dla osób prowadzących działalność jest ta w której dokonuje się rozliczeń co kwartał. Zaletami tej metody są:
– Większa ilość gotówki do dyspozycji,
– Lepsza płynność finansowa,
– Mniej obowiązków podatkowych,
– Więcej czasu na popraw ewentualnych błędów.

Jeszcze jedną zaletą tej formy jest możliwość stosowania metody kasowej. Dotyczy ona tylko małych podatników. Polega na tym, że płatności dokonuje się po otrzymaniu zapłaty lub po 180 dniach od tego momentu, w zależności od osoby z jaką się handluje.

W zależności od wysokości obrotów, przedsiębiorcy wykorzystują różne formularze. Duzi podatnicy sporządzają formularz VAT-7D, natomiast mali podatnicy VAT-7K. Płatności zaliczki na podatek dokonuje się do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale rozliczeniowym. Zanim jednak zacznie się prowadzić taką formę rozliczeń należy dokonać zgłoszenia tego faktu do Urzędu Skarbowego.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments