Ksiegowość przy podatku liniowym

Prowadzący uproszczoną księgowość przedsiębiorca może dokonać wyboru z jakiej formy opodatkowania będzie chciał skorzystać. Jedną z tych możliwości jest podatek liniowy.

Jego zastosowanie może nieść wiele korzyści, jednak nie każdy może z tego sposobu skorzystać – ta forma dotyczy jedynie podmiotów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Stawka w tym przypadku wynosi stale 19% bez względu na wysokość kwoty dochodów przedsiębiorcy.

Ewidencja za pomocą skali liniowej opłaca się przedsiębiorcom, których roczny dochód nie jest niższy niż 100 tysięcy złotych, nie dokonuje się rozliczenia ze współmałżonkiem, nie korzysta się z ulg, a także jeżeli oprócz prowadzenia własnej działalności uzyskuje się dochody z innych źródeł np. umowa o pracę.

W przypadku takiej formy opodatkowania podatnik zobowiązany jest do prowadzenia tzw. małej księgowości na podstawie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów lub ksiąg rachunkowych.

Do zalet przedsiębiorca może zaliczyć możliwość odliczenia kosztów, które uzyskał od danego przychodu działalności, stałą stawkę podatku, łatwość wyliczenia należności podatkowych oraz brak połączenia dochodów z innych źródeł.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments