Księgowość firmy budowlanej

Ewidencja księgowa firm, które świadczą usługi budowlane podlega innym zasadom niż w przypadku firm deweloperskich.

Jaki wariant ewidencyjny kosztów powinien być w spółce, która rozpoczęła działalność w branży budowlanej? Księgowość firmy, która zajmuje się usługami budowlanymi może polegać na prowadzeniu ewidencji za pomocą Księgi Przychodów i Rozchodów, a także kosztów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Zakup niezbędnych przedmiotów służących do wykonania usług budowlanych powinien być wykazany w specjalnej kolumnie KPiR, która służy do wpisania tzw. pozostałych wydatków, czyli w tym przypadku drobnego wyposażenia, jeżeli właściciel jednostki gospodarczej zaopatrzy się w pędzle, wiertła itp.

Ponadto, spółka do prawidłowego rozliczenia kosztów działalności usługowej zaprojektować powinna odpowiednio opisane dokumenty źródłowe, które umożliwią przypisanie należności finansowych do odpowiednich funkcji.

Wiele firm w tym rodzaju działalności gospodarczej stosuje rozliczenia jednocześnie na kontach zespołu 4 i 5. Taki sposób pozwala m.in. uzyskać większą ilość informacji i polecany jest szczególnie spółkom, które chcą uzyskać pełny obraz informacji dotyczący kosztów poniesionych przy wykonywaniu zlecenia.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments