W jaki sposób zawiesza się działalność gospodarczą?

W sytuacji, gdy interesy nie idą po myśli przedsiębiorcy i przestają przynosić zyski, nie ma konieczności całkowitego zamykania działalności. Przepisy przewidują alternatywne rozwiązanie – zawieszenie działalności gospodarczej.

Takie wyjście zakłada czasowe zaprzestanie prowadzenia interesów. W czasie zawieszenia firmy, przedsiębiorca nie jest zobowiązany do opłacania składek i składania deklaracji ZUS. Nie musi też wpłacać zaliczek na poczet podatku dochodowego. Dzięki tym ulgom, właściciel firmy może przeczekać np. koniec sezonu lub inne problemy uniemożliwiające mu prowadzenie przedsiębiorstwa.

W jaki sposób zawiesza się działalność gospodarczą?

Aby tego dokonać, przedsiębiorca musi złożyć odpowiednio wypełniony formularz CEIDG-1. Wniosek ten może być dostarczony do Urzędu Gminy osobiście, przez pełnomocnika, wysłany za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną.

Trzeba pamiętać o tym, że zawieszając działalność przedsiębiorca nie może zatrudniać osób, które pracują na podstawie: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, lub spółdzielczej umowy o pracę. Takie umowy należy rozwiązać, chyba że pracownik przebywa akurat na urlopie, np. macierzyńskim.

Zawieszając działalność, musimy liczyć się z tym, że firma nie będzie przynosić w tym czasie żadnych zysków. Jedyną możliwością jest odbieranie należności powstałych jeszcze przed zawieszeniem. Zaletą takiego rozwiązania jest jednak oszczędność kosztów, które trzeba byłoby ponieść w związku z opłacaniem składek ZUS i podatku dochodowego.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments