Pełna księgowość a uproszczona księgowość
Większość przedsiębiorców, jeśli tylko ma wybór, decyduje się na prowadzenie księgowości w jednej z jej uproszczonych form. Pomimo, iż stanowi ona źródło bardzo okrojonych informacji, stanowi na tyle prosty system, że w niektórych sytuacjach są oni w stanie samodzielnie prowadzić ewidencję i rozliczać na jej podstawie podatki. Pełna księgowość jest z kolei o wiele bardziej złożonym systemem, a na jej prowadzenie składa się wiele skomplikowanych i czasochłonnych procedur. W ramach ksiąg handlowych należy skrupulatnie notować każdą, nawet najmniejszą operację gospodarczą, sporządzać liczne raporty i sprawozdania
Przejście na pełną księgowość
Przejście na pełną księgowość jest więc często problematyczne, z punktu widzenia właściciela firmy. Niestety, po przekroczeniu limitu obrotów, nie ma możliwości prowadzenia uproszczonej księgowości.
Od jakich obrotów pełna księgowość? Aktualnie limit wynosi 2.000.000 euro, w przeliczeniu na polską walutę.
jeśli przedsiębiorca zostanie zobowiązany do prowadzenia ksiąg handlowych, zazwyczaj podejmuje współpracę z biurem rachunkowym. Dzięki temu rozwiązaniu, zyskuje gwarancję, że w jego imieniu dopełniane są wszystkie formalności. Samodzielne księgowanie jest raczej niewykonalne, ponieważ wymaga znajomości obowiązujących przepisów i standardów.
To, może Państwa zainteresować: Akta pracownicze w firmie
Prowadzenie pełnej księgowości
Pełna księgowość to bardzo szczegółowa ewidencja, obejmująca przepływ każdej złotówki, uwzględniająca każde zdarzenie mające miejsce w firmie. Jest to zadanie, które obliguje do opracowania i wdrożenia planu kont, dokonywania miesięcznych rozliczeń, przygotowaniu miesięcznych deklaracji PIT, VAT, CIT oraz sporządzania i składanie rocznego sprawozdania finansowego.
W wywiązaniu się ze wszystkich obowiązków, może pomóc nasze biuro rachunkowe, które zapewnia kompleksową i w pełni profesjonalną obsługę księgową. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat oferty.
Najważniejsze informacje:
- limit prowadzenia pełnej księgowości w 2023 roku wynosi 2.000.000 euro, w przeliczeniu na złotówki,
- pełna księgowość stanowi skomplikowany system prowadzenia ewidencji księgowości w firmie i zazwyczaj wymaga podjęcia współpracy z biurem rachunkowym.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą prowadzenia pełnej księgowości: