Forma prowadzenia księgowości

Prowadząc działalność gospodarczą każdy, ale to każdy przedsiębiorca powinien brać pod uwagę pewną bardzo istotną część własnej firmy. Mowa tu o księgowości oraz o formie ewidencjonowania swoich operacji gospodarczych. Już w czasie zakładania spółki, przedsiębiorca powinien zastanowić się nad wyborem odpowiedniej formy dla własnego podmiotu. Prowadząc działalność można w łatwy sposób sprawdzić jaka forma ewidencji jest najkorzystniejsza.

W przypadku spółek kapitałowych z góry narzucona jest forma pełnej księgowości mająca na celu prowadzenie Ksiąg Rachunkowych, nazywanych również jako Księgi Handlowe. Pozostałe spółki niekwalifikujące się jako podmioty będące spółkami kapitałowymi, a zarazem nie posiadające osobowości prawnej mają wybór co do formy prowadzenia księgowości. Mogą zdecydować się zarówno na Księgę Przychodów i Rozchodów, bądź skorzystać z Karty Podatkowej lub Ryczałtu od Przychodów Ewidencjonowanych.

Jaką decyzję podejmie każde przedsiębiorstwo zależy od osiąganych przychodów rocznych. Jednostki osiągające duże przychody i cieszące się dużym powodzeniem na rynku zazwyczaj wybierają Księgę Przychodów i Rozchodów chyba, że osiągają przychody roczne przekraczające 1 200 000 EURO w przeliczeniu na walutę krajową. Z roku na rok limit pełnej księgowości jest nieznacznie zróżnicowany ze względu na ogłaszane przez Narodowy Bank Polski kursy waluty EURO, które w tym przypadku stanowią istotną rolę.

Decydując się na poszczególną formę prowadzenia spraw księgowych warto, abyście Państwo rozważyli również kwestię samodzielnej bądź zleconej księgowości. Coraz większa ilość przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług świadczonych przez biura rachunkowe. Decyzja o metodzie należy już do Państwa, my jako biuro rachunkowe możemy Państwu jedynie pomóc w obsłudze księgowości i prowadzeniu Ksiąg Rachunkowych bądź innych – wybranych przez Państwa form.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments