Zawieszenie działalności spółki niesie ze sobą określone prawa i obowiązki dla przedsiębiorcy. W tym czasie niemożliwe jest dalsze prowadzenie interesów i czerpania z nich zysków (chyba, że wynikają one z należności powstałych przed zawieszeniem). Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że pozwala na przerwę w opłacaniu zaliczek na podatek dochodowy oraz składek ubezpieczenia ZUS.
Zawieszenie działalności i poinformowanie o tym oddziału ZUS powoduje, że przedsiębiorcy (wspólnicy spółki z o.o.) są wyłączeni z obowiązku ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Dzięki temu nie muszą opłacać składek, jednak mogą podjąć decyzję o dobrowolnym opłacaniu ubezpieczenia zdrowotnego, rentowego i emerytalnego. W związku z tym, że działalność została zawieszona, nie jest możliwe dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe.
Zawieszenie działalności spółki powinno być zgłoszone do ZUS. Dokonuje się tego za pomocą specjalnych formularzy ZUS ZWPA oraz ZUS ZWUA, które składa się, zgodnie z zasadą jednego okienka, w oddziale sądu rejestrowego. W sytuacji, gdy zawieszenia dokonuje się drogą elektroniczną, wszystkie wnioski wysyłać należy do odpowiednich instytucji.