Każdy przedsiębiorca, którego roczny obrót ze sprzedaży przekracza 150 000 złotych zobowiązany jest do rozliczania się z Urzędem Skarbowym z tytułu podatku VAT. Vatowcem czyli płatnikiem wymienionego już podatku mogą stać się także ci, którzy nie przekraczają tego limitu.
Będąc płatnikiem VAT, rozliczenia miesięcznego dokonuje się na formularzu VAT-7 i składa się go każdego miesiąca do 25 dnia za miesiąc poprzedni. Aby ustalić kwotę zobowiązania podatkowego należy od VAT należnego (od sprzedaży towarów i usług) odjąć VAT naliczony (od zakupu towarów i usług). Jeżeli przedsiębiorcy przysługuje możliwość odliczenia nadpłaty z poprzedniego okresu, musi on dodać jego wartość do kwoty podatku należnego, a następnie odjąć od tego podatek naliczony. Obliczone zobowiązanie należy przelać do Urzędu Skarbowego, natomiast nadpłata podlega odliczeniu w następnym okresie lub jednostka może postarać się o jej zwrot.
Do prowadzenia comiesięcznych rozliczeń z tytułu VAT służą:
– Ewidencja VAT zakupu i VAT sprzedaży,
– Konto księgowe “Rozrachunki z tytułu podatku VAT”
Chodź wydawać się może że prowadzenie rozliczeń z tytułu podatku VAT jest łatwe, to warto powierzyć je biurom rachunkowym, które odpowiednio o to zadbają, pozwalając się skupić przedsiębiorcy na ważniejszych zadaniach.