Przychód ewidencjonowanych

Przychód ewidencjonowanych stanowi uproszczoną formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Tego typu opodatkowanie skierowane jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnej lub spółki osobowej.

Korzystając z tej formy rozliczania, przedsiębiorcy płacą podatek od przychodu, tym samym nie mają możliwości pomniejszenia podatku o koszty jego uzyskania.

Aby korzystać z formy opodatkowania jaką jest przychód ewidencjonowanych właściciel firmy powinien złożyć wniosek do naczelnika Urzędu Skarbowego o wyborze tej formy.

Z ryczałtu ewidencjonowanego skorzystać nie mogą osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie:
– prowadzenia aptek
– udzielania pożyczek pod zastaw
– kupna i sprzedaży wartości dewizowych
– prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych, niż określone w ustawie
– świadczenia usług między innymi: reklamowych, pośrednictwa finansowego, detektywistycznych i ochroniarskich, wykonywania fotografii reklamowych i podobnych
– handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych
– wytwarzania wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

Przedsiębiorcy mogą opłacać podatek w zryczałtowanej formie, o ile w ubiegłym roku:
– uzyskali przychody z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 250 tys. euro lub
– uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 tys. euro.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments