Zawieszenie działalności gospodarczej to propozycja dla wielu przedsiębiorców, którzy chwilowo nie mogą pozwolić sobie na jej kontynuowanie. Takie rozwiązanie może być korzystne z kilku powodów.
Po pierwsze, podczas trwającego zawieszenia nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenie ZUS. Przedsiębiorca w tej sytuacji nie jest też zobowiązany do wpłacania zaliczek na poczet podatku dochodowego. Te dwie zalety są szczególnie ważne w przypadku, kiedy zawieszenie działalności jest konieczne z przyczyn finansowych.
Jedną z zalet takiego rozwiązania jest też brak obowiązku składania deklaracji VAT.
Po zawieszeniu działalności przedsiębiorca nie może aktywnie prowadzić interesów, a więc zawierać umów czy dokonywać transakcji. Ma jednak prawo do działań, które zabezpieczą jego dotychczasowy majątek. Może też przyjmować spłaty należności powstałych jeszcze przed zawieszeniem. Ta zasada działa też w drugą stronę – właściciel “zawieszonego” przedsiębiorstwa musi spłacić wszelkie powstałe do tej pory zobowiązania.
Mimo wielu zalet takiego rozwiązania, zawieszenie działalności ma też swoje wady – jedną z nich jest wielość procedur, które się z nim wiążą. Z tego powodu niektóre kancelarie i biura rachunkowe oferują pomoc w zawieszeniu działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Korzystając z takich usług, przedsiębiorca nie musi martwić się o formalną stronę tego procesu, którą zajmą się profesjonaliści.