Pełna księgowość krok po kroku

Księgowość w firmie – najważniejsze informacje

Pełna księgowość to rozwiązanie, które idealnie sprawdza się szczególności w dużych firmach. Wynika to w głównej mierze z tego, że jest ona znacznie bardziej dokładna i przejrzysta niż jej uproszczona wersja. Dla niektórych form prawnych jest ona obowiązkowa, muszą ją prowadzić także firmy po przekroczeniu progu, jakim jest 2 000 000 euro przychodów w poprzednim roku obrotowym. Trzecią grupą jednostek gospodarczych, u których ewidencja księgowa ma formę ksiąg rachunkowych, są jednostki stosujące ją dobrowolnie, ze względu na jej zalety.
Chęć skorzystać z tej formy prowadzenia księgowości należy zgłosić to do CEIDG lub KRS. Jeśli natomiast zmiana formy ewidencji spowodowana jest przekroczeniem limitu, obowiązek ten nałożony jest samoistnie.
Na księgi rachunkowe składają się dziennik, księga główna wraz z księgami pomocniczymi, zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej i sald kont ksiąg pomocniczych oraz wykaz aktywów i pasywów. W związku z tak dużą ilością dokumentów prowadzenie pełnej księgowości może okazać się problematyczne. Ewidencja ta jest czasochłonna, należy także pamiętać że musi być prowadzona zgodnie z obowiązującymi standardami i przyjętymi regułami. Przepisy Ustawy o rachunkowości ściśle określają zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych.

To, może Państwa zainteresować: W czym pomoże księgowa?

Pełna księgowość – instrukcja krok po kroku

Nie da się krok po kroku napisać, w kilku zdaniach o tym, w jaki sposób prowadzić pełną księgowość. Jest to zagadnienie bardzo obszerne i złożone, na które wpływ ma wiele zmiennych. Można wypisać zadania jakie stoją przed osobą planującą samodzielne sporządzanie ewidencji, lista będzie jednak długa, a wywiązanie się z każdego obowiązku ewidencyjnego czy sprawozdawczego, z pewnością zrodzi wiele pytań i wątpliwości.
Najlepszym sposobem na pełną księgowość jest współpraca z biurem rachunkowym. Zatrudniani w nim księgowi posiadają wykształcenie i kompetencje, najświeższe dane o zmieniających się przepisach, doświadczenie pozwalające na optymalizację, dostęp do najlepszych narzędzi i programów księgowych. Powierzając swoją ewidencję księgową podmiotowi zewnętrznemu i podpisując z nim umowę, zyskujemy gwarancję, że nasza księgowość prowadzona jest w sposób odpowiedni.

Najważniejsze informacje:

  • pełną księgowość prowadzą: podmioty zobowiązane przez formę prawną (np. wszystkie spółki z o.o.), podmioty po przekroczeniu limitu przychodów oraz firmy, które dobrowolnie zdecydują się na taką formę ewidencji,
  • samodzielne prowadzenie pełnej księgowości wymaga posiadania wiedzy, znajomości przepisów oraz programu do księgowania dlatego lepiej korzystać z pomocy biura rachunkowego.




Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą prowadzenia pełnej księgowości:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments