Wspólnota mieszkaniowa to zbiór właścicieli lokali, które wchodzą w skład danej nieruchomości. Do jej powstania nie potrzeba umów między właścicielami ani żadnych uchwał. Powstaje bowiem automatycznie w momencie, gdy pierwszy lokal staje się odrębną własnością.
Wspólnota mieszkaniowa jest uprawniona do nabywania i zaciągania zobowiązań. Może także pozywać i sama być pozywaną. Co prawda, nie posiada osobowości prawnej, jednak dysponuje zdolnością sądową w związku z czym w procesie sądowym może występować w charakterze strony. W przypadku sporu pomiędzy właścicielem któregoś z lokali, a wspólnotą, właściciel nie musi pozywać pozostałych członków, gdyż może pozwać całą wspólnotę mieszkaniową. Każdy z właścicieli odpowiada za zobowiązania wspólnoty wyłącznie do wysokości swojego udziału we wspólnej nieruchomości.
Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest do regulacji CIT z tytułu wpłat dokonywanych przez właścicieli lokali użytkowych oraz podatku VAT np. podczas odsprzedaży mediów dla poszczególnych lokali we wspólnocie.
Obowiązki podatkowe zawsze niosą ze sobą formalności związane z księgowością. Z tego względu wykonanie wszelkich rozliczeń oraz dopełnienie obowiązków księgowych wspólnoty warto powierzyć biuru rachunkowemu, które zapewni jej prawidłowe relacje z urzędem skarbowym, a wraz z tym spokój właścicielom lokali.