Prowadzenie pełnej rachunkowości wiąże się z wieloma obowiązkami. Najważniejszym z nich jest sporządzanie rocznego sprawozdania finansowego. Jest to dokument określający stan finansowo-majątkowy jednostki gospodarczej.
Aby powstało sprawozdanie finansowe za dany rok, jednostka gospodarcza musi prowadzić księgę rachunkową. Na podstawie zapisów w niej zawartych, opracowywane są dokumenty wchodzące w skład sprawozdania finansowego. Sporządzenie sprawozdania finansowego to nie koniec obowiązków przedsiębiorców. Muszą oni dodatkowo złożyć je w urzędach, chociażby w Urzędzie Skarbowym.
Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego to obowiązek wszystkich przedsiębiorców, prowadzących pełną rachunkowość. Ale niektórzy z nich mogą mieć również obowiązek sporządzania audytu rocznego, który jest specjalnym badaniem księgowym sprawozdania finansowego, pod kątem istotnych zniekształceń.
Do przeprowadzania audytu finansowego upoważnieni są rewizorzy księgowi. To osoby wykonujące zawód zaufania publicznego. Ich praca jest niezwykle odpowiedzialna, gdyż to od ich kompetencji oraz doświadczenia, zależy wyłapanie błędów w sprawozdaniach, które mogłyby przyczynić się do podjęcia złych decyzji gospodarczych i nawiązania stosunków gospodarczych z nie pewnymi finansowo firmami.
Audyt roczny to obowiązek głównie większych przedsiębiorstw czyli takich zatrudniających wielu pracowników, mających duże zasoby majątkowe oraz wysokie obroty.