Prawo pracy a koronawirus

W związku z wejściem w życie 8 marca 2020 r. ustawy koronawirusowej, zarówno pracodawcy jak i pracownicy mają obowiązek zastosować się do panujących na czas szczególny przepisów.

Prawo pracy a koronawirus:
1. Podstawowym obowiązkiem pracodawcy oraz pracownika jest wprowadzenie tymczasowej pracy zdalnej, jeśli tylko jest to możliwe. Jest to ogólne uprawnienie pracodawcy w stosunku do pracowników, natomiast ustawa pozostawia decyzje o podjęciu pracy zdalnej pracodawcy.

2. Jak do tej pory było – pracownik, któremu został polecony wyjazd służbowy, nie mógł odmówić wykonania tego polecenia. W szczególnych przypadkach jednak Kodeks Pracy określa, że jeśli podróż służbowa nie spełnia wszystkich warunków zachowania bezpieczeństwa to pracownik pełne prawo do odmowy przyjęcia zlecenia.

3. Pracodawca nie może zobowiązać pracownika powracającego z pobytu w strefie zagrożonej koronawirusem do wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Może jednak zasugerować pracownikowi, aby rozważył skorzystanie z tego przywileju.

4. Prawo pracy a koronawirus stanowi, że względu na zamknięcie żłobków, przedszkoli oraz szkół, ubezpieczonemu pracownikowi, zwolnionemu z powodu konieczności opieki nad dzieckiem, przysługuje zasiłek opiekuńczy dla dzieci poniżej 8 roku życia na okres nie dłuższy niż 14 dni.

Z uwagi na dynamiczny rozwój sytuacji, w której brak wszystkim praktyki, ciągle wprowadzane są działania mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments