Karta Polaka wniosek

Karta Polaka to dokument, który może dać wiele korzyści jego posiadaczowi. Otrzymać go mogą jednak tylko obcokrajowcy, którzy są w szczególny sposób związani z Polską, mimo braku obywatelstwa w tym kraju. Dodatkowo, muszą oni być obywatelem państwa, które powstało na skutek rozpadu ZSRR (lub mieć status bezpaństwowca w takim kraju).

W jaki sposób można ubiegać się o Kartę Polaka?

Po pierwsze, w konsulacie RP odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania, należy złożyć wniosek o przyznanie Karty. Powinien on być wypełniony w prawidłowy, czytelny sposób, w języku polskim. Wniosek ten jest przedstawiany konsulowi na uprzednio umówionym spotkaniu. Podczas tego spotkania, wnioskodawca musi udowodnić też swoją znajomość języka polskiego. Świadczyć o niej mogą np. świadectwa ukończonych kursów językowych lub polskiej szkoły/studiów.

Do wniosku o przyznanie Karty Polaka dołączyć należy dokumenty, które poświadczą o polskim pochodzeniu ubiegającego się. Do tego celu można wykorzystać np. przedwojenne dokumenty tożsamości, spisy wyborców czy akty stanu cywilnego.

Aby potwierdzić swój związek z narodem polskim, do wniosku o Kartę Polaka można również dołączyć zaświadczenia od oficjalnych organizacji polonijnych, mówiące o zaangażowaniu wnioskodawcy w kultywowanie polskich tradycji i obyczajów. Ważna może być też działalność na rzecz polskiej mniejszości narodowej.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments