Karta Polaka to szczególny dokument, na podstawie którego można mówić o przynależności jej posiadacza do Narodu Polskiego. Umożliwia on między innymi bezpłatne staranie się o polskie obywatelstwo lub podjęcie legalnej pracy na terytorium RP.
Komu może zostać przyznana Karta Polaka?
Nie każdy cudzoziemiec może stać się jej posiadaczem. Aby móc się o nią starać, trzeba być obywatelem jednego z państw powstałych po upadku ZSRR. Ponadto, należy wykazać swój szczególny związek z Polską, m.in. poprzez znajomość języka polskiego.
Do otrzymania Karty Polaka, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w konsulacie RP. Do wniosku dołączyć trzeba inne dokumenty – oprócz kopii paszportu czy zdjęcia, będą to szczególne pisma potwierdzające polskość wnioskodawcy.
Do tej kategorii zalicza się przede wszystkim takie dokumenty, które świadczą o polskim pochodzeniu wnioskodawcy lub jednego z jego rodziców/dziadków/dwójki pradziadków. Przydatne mogą się też okazać zaświadczenia organizacji polonijnych, które potwierdzą, że wnioskodawca czynnie angażuje się w działalność na rzecz polskich mniejszości i kultywowania tradycji i obyczajów polskich.
Starając się o Kartę Polaka, można skorzystać z pomocy biura, które profesjonalnie zajmuje się załatwianiem formalności w takich sprawach. Dzięki temu możemy otrzymać wsparcie w kwestiach takich, jak kompletowanie dokumentacji lub wypełnianie wniosku o Kartę Polaka.