Zawieszenie działalności spółek

Czy wiesz na czym polega zawieszenie działalności spółek i kiedy można to zrobić?

Jeśli w danym przedsiębiorstwie pojawią się przejściowe problemy z opłacaniem składek ZUS, zaliczek na podatek dochodowy, bądź przyczyny osobiste nie umożliwiają dalsze prowadzenie spraw spółki, warto zastanowić się nas tymczasowym zawieszeniem działalności.

Jak się okazuje, dostępne okresy zawieszenia są uzależnione od tego, jaką formę prawną ma prowadzona przez Ciebie firma. Tym sposobem:
– w przypadku prowadzenia działalności jednoosobowej, która została zarejestrowana w CEIDG, działalność może być zawieszona bezterminowo, ale powyżej 30 dni. Zmiana ta została wprowadzona w nowelizacji ustawy z dnia 30 kwietnia 2018 roku. 
– w przypadku spółek zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym zawieszenie może trwać maksymalnie 24 miesiące. Po tym czasie dany podmiot zostaje wykreślony z rejestru.

UWAGA!

Bardzo ważnym warunkiem jest to, iż przedsiębiorstwo, które docelowo ma zostać zawieszone nie może zatrudniać pracowników. Tak więc zanim zgłosić się do urzędu w celu zawieszenia spółki, musisz rozwiązać wszystkie trwające stosunki pracy z pracownikami. Jedynym wyjątkiem są pracownicy zatrudnieni na umowie zlecenia, bądź umowie o dzieło.  

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments