Uproszczone formy księgowości

Z myślą o mniejszych przedsiębiorcach powstały uproszczone metody księgowości. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla nich ponieważ nie muszą zajmować się prowadzeniem trudnej, pełnej rachunkowości, w przypadku kiedy ich obroty nie przekraczają limitu księgowego.

Do uproszczonych metod rachunkowości można zliczyć trzy rodzaje:
– Kartę podatkową, która jest najłatwiejszą metodą księgową. Przedsiębiorca ją prowadzący wylicza swoje zobowiązania na podstawie karty zawierającej kwoty podatku dochodowego wyliczone z uwzględnieniem rodzaju działalności, liczby ludności w miejscu jej prowadzenia oraz liczby zatrudnianych pracowników. Musi on prowadzić oprócz tego tylko ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a dla potrzeb podatku od towarów i usług – ewidencje VAT oraz ewidencję wynagrodzeń.
– Ryczałt jest również bardzo prostą metodą księgową polegającą na ewidencjonowaniu przychodów jednostki gospodarczej. Na podstawie ich wartości dokonuje się wyliczenia podatku z zastosowaniem odpowiednich dla danego rodzaju działalności gospodarczej stawek ryczałtowych. Przedsiębiorca prowadzący tą metody musi również prowadzić ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a dla potrzeb podatku od towarów i usług – ewidencje VAT oraz ewidencję wynagrodzeń.
– Księga przychodów i rozchodów jest najbardziej rozbudowana metodą rachunkowości uproszczonej. Prowadząc ją należy ewidencjonować wszystkie wydatki, koszty oraz przychody jednostki i zapisywać je w odpowiednich kolumnach tej księgi. Również należy w niej uwzględniać remanenty. Przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję VAT, Wartości niematerialnych i prawnych, środków trwałych, remanentów oraz wynagrodzeń.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments