Systemy księgowe

Systemów jakimi można prowadzić w Polsce księgowość jest kilka. Dzieli się je na księgowość pełną i księgowość uproszczoną. Pierwszą z nich prowadzi się z a pomocą księgi rachunkowej, natomiast księgowość uproszczoną można prowadzić w jednej z trzech dostępnych form – podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy karty podatkowej.

Systemy księgowe są zróżnicowane pod względem trudności. Najtrudniejszym, bo będący najbardziej rozbudowanym jest system opierający się na księdze rachunkowej. Następnie coraz prostsze i łatwiejsze w prowadzeniu są: KPIR, ryczałt oraz karta podatkowa.

Wybór systemu prowadzenia księgowości jest możliwy tylko w niektórych przypadkach. W pozostałych przypadkach jest wybór determinuje forma prawna przedsiębiorstwa lub osiągane obroty. Dobrowolność w wyborze między prowadzeniem księgowości w formie księgi rachunkowej, a KPiR mają spółki jawne i partnerskie, których obroty nie przekraczają limitu prowadzenia ksiąg rachunkowym.

Prowadzenie niektórych systemów księgowych wymaga spełnienia dodatkowych warunków, stawianych przez odrębne przepisy podatkowe. Dotyczy to takich form jak karta podatkowa czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To niestety dodatkowo ogranicza wybór tych najłatwiejszych from księgowości.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments