Sporządzanie deklaracji pit za 2015

Zeznanie roczne PIT za 2015 rok muszą złożyć wszystkie osoby, które w danym roku uzyskiwały jakieś przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli w ciągu roku podatnik nie uzyskał ani złotówki przychodu, deklaracji nie musi składać. Nie jest zobowiązany składać deklaracji jeśli w latach wcześniej uzyskiwał przychód, ale w 2015 roku taki przychód nie wystąpił.

W przypadku uzyskania straty, podatnik także powinien złożyć zeznanie podatkowe. Deklaracja ze stratą może okazać się przydatna w następnych latach, ponieważ może zostać ona odliczana od dochodu w wysokości nie więcej niż w 50 % straty rocznie przez 5 lat. Najczęściej składane formularze PIT za 2015 rok to:

– PIT-4R – zbiorcze zestawienie podstaw oraz kwot podatku i zaliczek na podatek pobieranych i wpłacanych przez płatnika w danym roku podatkowym
– PIT-11 (w przypadku kiedy w firmie zatrudniany jest pracownik) imienna informacja o rocznych dochodach pracownika i zaliczkach pobranych na podatek dochodowy przez płatnika,
PIT-28 – obejmuje przychody podatników, który podjęli decyzję o rozliczeniu na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
– PIT-36 dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych,
– PIT-36L dla przedsiębiorców, których działalność gospodarcza opodatkowana jest liniowo.

Deklaracje PIT za 2015 rok należy złożyć na nowych formularzach, zatwierdzonych Ordynacją podatkową i innymi ustawami.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments