Sporządzanie deklaracji ZUS

Sporządzanie deklaracji ZUS jest jednym z wielu obowiązków przedsiębiorcy. Oprócz zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, przedsiębiorca zobowiązany jest do co miesięcznego składania deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, nie zatrudniający żadnych pracowników oraz odprowadzający składki od najniższej podstawy nie musi co miesiąc składać tej deklaracji. Ma jednak obowiązek złożenia jej przynajmniej w jednym miesiącu kalendarzowym.

Jeżeli przedsiębiorca nie zatrudnia żadnych pracowników, ale chciałaby podwyższyć podstawę wymiaru składek ubezpieczenia społecznego musi co miesiąc składać deklarację ZUS DRA.
Oczywiście jeżeli przedsiębiorca zatrudnia pracowników, to oprócz ich zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych musi także wypełniać i składać deklarację ZUS DRA. Obowiązuje go również obliczanie i odprowadzanie składek za wszystkich pracowników.

Istnieją dwa terminy do których należy złożyć deklarację ZUS DRA. Jeżeli przedsiębiorca odprowadza składki tylko za siebie, sporządzanie deklaracji ZUS i jej złożenie musi zostać dokonane do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym. Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia pracownika, termin złożenia deklaracji upływa 15 dnia następującego miesiąca po miesiącu rozliczeniowym.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments