Ryczałt ewidencjonowany

Szczególnie przyjazną metodą prowadzenia księgowości w firmie jest uproszczona rachunkowość. Składa się na nią kilka metod. Są nimi: karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany oraz księga przychodów i rozchodów.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to metoda polegająca na ewidencjonowaniu przychodów przedsiębiorstwa, na podstawie których wylicza się zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego. Ryczałtowca nie obowiązują stawki podatku dochodowego, lecz stawki ryczałtowe, których wysokość ustalana jest osobno dla danych rodzajów działalności gospodarczej. Metoda ta dla mniejszych przedsiębiorców jest korzystna pod warunkiem, że przychody w przedsiębiorstwa są większe od kosztów jakie ponosi.

Przepisy dotyczące rachunkowości uniemożliwiają wszystkim prowadzenie tej metody rachunkowości. Poza przedsiębiorstwami, które muszą prowadzić pełną księgowość istnieje spora grupa osób, które nie mogą prowadzić ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stanowi to wadę tej formy.

Oprócz prowadzenia ewidencji przychodów przedsiębiorca musi także prowadzić ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także ewidencję sprzedaży i zakupów do celów podatku VAT i ewidencję wynagrodzeń.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments