Rozliczenie roczne

Każde przedsiębiorstwo w Polsce zobowiązane jest do sporządzenia rozliczenia rocznego z tytułu podatku dochodowego. Zadanie to w firmie należy do obowiązków właścicieli lub księgowych. Można je również zlecić biurom rachunkowym.

Przedsiębiorcy rozliczający się z Urzędem Skarbowym z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych muszą dokonać sporządzenia rocznej deklaracji do końca kwietnia roku następującego po roku za który się rozlicza. Rozliczenie należy sporządzić na formularzu PIT-36 lub PIT-36L. Osoby rozliczające się z tego rodzaju podatku dochodowego, objęte są stawką progresywną co oznacza że, do obliczania kwoty podatku stosują stawkę 18% oraz 32% w zależności od wysokości osiągniętego dochodu. Mogą być także objęte stawką liniową 19% bez względu na wysokość osiągniętego dochodu.

Przedsiębiorcy, którzy zobowiązani są odprowadzać podatek od osób prawnych CIT (czyli np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), muszą dokonać rocznego rozliczenia z Urzędem Skarbowym do końca marca roku następującego po roku rozliczeniowym. Służy im do tego formularz CIT-8. Ci podatnicy są objęci stawką liniową podatku, wynoszącą 19%.

W wyniku rozliczenia rocznego przedsiębiorcy ustalają kwotę nadwyżkę lub niedopłatę podatku dochodowego. W sytuacji kiedy suma wpłaconych w ciągu roku zaliczek jest mniejsza od wyliczonego należnego podatku, przedsiębiorca musi uregulować to zobowiązanie do końca terminu składania rozliczeń rocznych. Jeżeli natomiast suma zaliczek była wyższa od należnego podatku, przedsiębiorcy przysługuje zwrot podatku.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments