Rozliczenia w zakresie podatku dochodowego

Każdego roku przedsiębiorstwa dokonują rozliczenia w zakresie podatku dochodowego. Jednostki posiadające osobowość prawną robią to w terminie do 31 marca roku następującego po roku rozliczeniowym, a osoby fizyczne do 30 kwietnia roku następującego po roku rozliczeniowym.

Osoby rozliczające się z podatku CIT (od osób prawnych) roczne deklaracje rozliczeniowe składają na formularzu CIT-8A lub CIT-8B. Osoby fizyczne rozliczające się podatku PIT na formularzach PIT-37(dla osób otrzymujących dochody z różnych źródeł), PIT-36 (dla przedsiębiorców naliczających podatek według skali progresywnej), PIT-36L (dla przedsiębiorców naliczających podatek według skali liniowej).

Podatek dochodowy od osób fizycznych naliczany jest metodą progresywną z uwzględnieniem stawek 18% i 32% oraz liniową z zastosowaniem stawki 19%. Natomiast jednostki posiadające osobowość prawną zastosują stawkę 19% podstawy wymiaru czyli dochodu.

Przedsiębiorstwa najczęściej zlecają rozliczenia w zakresie podatku dochodowego biurom rachunkowym, gdyż jest to jeden z najlepszych sposobów. Skomplikowane prawo podatkowe powoduje że jest to coraz częstsza praktyka. Zlecenie biurom rachunkowym prowadzenia spraw związanych z podatkami, jak również innymi sprawami pozwala na oszczędności i możliwość skupienia się na podstawowej działalności jednostki.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments