Rozliczanie umów cywilno-prawnych

Zatrudniając pracowników w firmie, przedsiębiorca nie zawsze korzysta z umów o pracę. Czasami mogą być to umowy cywilnoprawne do których zalicza się między innymi umowę o dzieło, umowę zlecenie czy umowę agencyjną. Rozliczenie umów cywilno-prawnych jest więc jednym z obowiązków przedsiębiorcy. 
 
Aby wiedzieć jak ma się prowadzić rozliczenie umów cywilno-prawnych trzeba dowiedzieć się o ich specyfikacji. Na początku trzeba wskazać różnicę między tymi typami umowy, umowami o pracę. Jest nią odmienna regulacja prawna. Umowy cywilnoprawne są w przeciwieństwie do umów o pracę regulowane przepisami Kodeksu Cywilnego, a nie Kodeksu Pracy. W związku z tym osobom pracujących np. na zlecenie nie przysługują takie udogodnienia jak pracownikom na umowę o pracę. 
 
Rozliczenie umów cywilno-prawnych należy rozpocząć od ustalenia przychodu, kosztów jego uzyskania, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne, jeżeli mogą być odliczane od danego typu umowy. Potem należy ustalić wielkość zaliczki na podatek dochodowy odejmując od przychodu, koszty uzyskania przychodu i mnożą otrzymany wynik przez stawkę podatku, zaokrąglając go do pełnych złotówek. Aby otrzymać kwotę do wypłaty należy od przychodu odjąć zaliczkę na podatek dochodowy oraz ewentualnie składkę na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne.

. 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments