Rozliczanie pit za 2015

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podobnie jak inni podatnicy, zobligowani są do rozliczenia się z urzędem skarbowym za 2015 rok, jeśli wykazywali w danym roku jakikolwiek dochód. Rozliczenie PIT za 2015 można dokonać za pomocą określonych wzorów formularzy, które z początkiem stycznia 2016 roku uległy zmianie. Zmodyfikowane zostały m.in.: PIT-11, PIT-8C, PIT-R.

Rozliczenia PIT za 2015 rok mogą dokonać podatnicy samodzielnie, może dokonać tego także płatnik (np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Rozliczenie sporządzone przez płatnika jest tak samo traktowane jak rozliczenie podatnika. Jednak należy pamiętać, istnieją określone sytuacje, w których płatnik może rozliczyć podatnika, są to sytuacje, w których podatnik:

– nie korzysta z ulg podatkowych,
– nie rozlicza się razem z małżonkiem,
– nie ma innych dochodów niż te uzyskane od płatnika,
– co najważniejsze: potwierdza tę możliwość z pomocą stosownego oświadczenia.

Najprawdopodobniej sporządzenie deklaracji dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych za 2015 rok sprawi niejednemu podatnikowi trudność. Szczęśliwie wiele biur rachunkowych przyjmuje zlecenia od podatników i rozlicza w ich imieniu deklaracje, jak również składa je w odpowiednim urzędzie skarbowym.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments