Przychód ewidencjonowany

Istnieje kilka metod, jakimi przedsiębiorcy mogą prowadzić księgowość w firmie. Wśród nich wyróżnia się metodę pełną i uproszczoną. Natomiast w metodzie uproszczonej można wyróżnić kilka rodzajów, którymi są:

  • karta podatkowa,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • księga przychodów i rozchodów.

Metoda uproszczona jest dużym udogodnieniem dla przedsiębiorców, choć nie wszyscy mogą je stosować. Jednym z rodzajów tej metody, często wybieranym przez przedsiębiorstwa jest ryczałt. Ten sposób księgowości polega na ewidencjonowaniu przez firmę swoich przychodów w przeznaczonej do tego ewidencji. Na jej podstawie dokonuje się wyliczeń zobowiązań podatkowych.

Dla przedsiębiorstw prowadzących księgowość w formie ryczałtu podstawą wyliczania podatku jest przychód ewidencjonowany. Wysokość podatku ustala się korzystając z odpowiednich stawek ryczałtowych, odpowiednich dla określonej działalności gospodarczej.

Wadą tego rodzaju księgowości może być fakt, że prawo stanowi spore ograniczenia co do tego, kto może korzystać z tej formy. Mimo że prowadzenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest na ogół proste, to forma wyliczania podatku może być nie korzystna dla podatnika. Ponieważ swoje zobowiązania oblicza się od wartości przychodu, a nie dochodu przedsiębiorca nie może dokonać pomniejszenia podstawy wymiaru podatku o poniesione koszty.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments