Prowadzenie uproszczonej księgowości zalety

Prowadzenie księgowości w firmie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Polskie prawo przewiduje możliwość prowadzenia pełnej lub uproszczonej księgowości. Niejeden przedsiębiorca może wybrać formę prowadzonej księgowości, jednak niektóre podmioty ustawowo zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości.

Uproszczona księgowość może być prowadzona przez osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, u których przychody ze sprzedaży towarów i usług w poprzednim roku obrotowym nie przekroczyły określonej przepisami kwoty. Uproszczona księgowość posiada wiele zalet. Jest łatwa i tania w prowadzeniu. Właściciel firmy samodzielnie może prowadzić księgowość swojego przedsiębiorstwa.

Uproszczona księgowość może być prowadzona :
– w formie karty podatkowej,
– w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
– w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Uproszczona księgowość służy głównie do wyliczania podatku. W przypadku karty podatkowej, która skierowana jest do ograniczonego grona przedsiębiorców wysokość podatku do zapłaty ustalana jest przez naczelnika urzędu skarbowego na cały rok. Rozliczając się na zasadach podatkowej księgi przychodów i rozchodów wysokość podatku obliczana jest na podstawie różnicy między przychodami, a kosztami. Natomiast przedsiębiorcy, którzy stosują ryczałt od przychodów ewidencjonowanych płacą podatek wyliczany jedynie na podstawie przychodów.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments