Prowadzenie rejestrów VAT sprzedaży

Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą ma pewne zobowiązania i obowiązki. Do jednych z nich należy prowadzenie rejestrów VAT sprzedaży i obowiązek rozliczenia się z niego.

Ewidencja sprzedaży VAT zwana rejestrem sprzedaży jest prowadzona w celu prawidłowego określenia wysokości podatku należnego, wynikającego ze sprzedaży. Rozliczenie dokonuje się poprzez ustalenie różnicy między podatkiem VAT naliczonym, a podatkiem VAT należnym. Podatek VAT naliczony, to podatek, który dana firma zapłaciła za zakup materiału, towarów czy usług. Natomiast VAT należny są to otrzymane w ramach sprzedaży wybory gotowych towarów bądź usług.

Zgodnie z ustawą VAT, w ewidencji sprzedaży powinny być wyszczególnione dane, które umożliwią prawidłowe sporządzenie deklaracji VAT. W ewidencjach są tą najczęściej:
numer kolejny w ewidencji,
data wystawienia faktury,
numer faktury,
nazwa i adres nabywcy oraz NIP,
wartość sprzedaży brutto,
kwoty podatku należnego.
stawki podatku VAT gdyż ewidencja sprzedaży musi również umożliwić rozbicie sprzedaży według stawek podatku.

Prowadzenie rejestrów VAT sprzedaży nie należy do łatwych czynności, ale przy odrobinie sprytu uporasz się z tym bez najmniejszego problemu. Wystarczy, że zwrócisz się o pomoc do naszych ekspertów. Jako firma z dużym doświadczeniem, wykonujemy każde zadanie z dziedziny księgowości, finansów, podatków. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments