Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów

Zastanawiałeś się kiedyś jako przedsiębiorca jak wygląda prowadzenie księgi przychodów i rozchodów? Może zadałeś sobie pytanie: od czego to jest zależne? Kiedy mogę skorzystać z tego sposobu księgowania, a kiedy nie? Na czym to właściwie polega?

Jeśli tak, odpowiedź znajdziesz poniżej.

Prowadzenie KPiR to obowiązek podmiotów takich jak: osoby fizyczne, spółki jawne i cywilne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których:

a). Przychód netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy to co najmniej 1, 2 mld euro w przeliczeniu na polską walutę.
b). Nie dotyczyło prowadzenie rachunkowości przed przekroczeniem tego limitu.

Księga przychodów i rozchodów służy ustaleniu dochodu jaki uzyskaliśmy i strat jakie ponieśliśmy w danym roku obrachunkowym. Jej innym celem jest określenie podstawy opodatkowania i wysokości podatku. Dodatkowo dzięki KPiR możemy ewidencjonować środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne oraz zebrać informacje konieczne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów daje nam pewne informacje na temat kosztów i przychodów danej działalności gospodarczej. Dzięki niej przedsiębiorca może wybrać optymalne rozwiązania dla firmy w przyszłości.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments