Procedura zawieszenia spółki

Wspólnicy wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego posiadają możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, pod warunkiem, że spółka nie zatrudnia pracowników na umowę o pracę.

Umowa przedsiębiorstwa może zawierać warunki, jakie muszą być spełnione, aby wstrzymać działania firmy, jednak brak jest wymogu dokonania dokładnego uzasadnienia i podania głównego powodu.

W procedurze wymagane jest złożenie wniosku na odpowiednim formularzu KRS-Z62 wraz z załącznikami uchwały wspólników oraz oświadczeniem, że w firmie nie są zatrudniani pracownicy.

Informacje zawarte we wniosku kierowane są elektronicznie do Centralnego Rejestru Podmiotów oraz do bazy REGON. W ciągu 24 miesięcy przedsiębiorca ma obowiązek wnieść dokument o wznowieniu działalności, w przeciwnym razie organ wystawi obowiązek złożenia wpisu w terminie do 7 dni.

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności właściciel jednostki gospodarczej wyłączony jest z obowiązku dokonywania opłat tytułem ubezpieczeń społecznych oraz nie podlega on w tym okresie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments