Pozwolenie na pracę dla Ukraińców

Od lat jest nam znana rzeczywistość, w której wyjeżdża się za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia. Do niedawna dotyczyło nas to jako naród emigrujący – Polacy wyjeżdżali (i wciąż wyjeżdżają) na zachód w poszukiwaniu lepszych warunków. Od pewnego czasu Polska stała się też krajem przyjmującym ekonomicznych imigrantów. Możemy zaobserwować, że pracodawcy coraz częściej zatrudniają u siebie np. osoby pochodzące z Ukrainy.

Jest to wyjście bardzo korzystne w sytuacji, gdy pracowników na rynku pracy jest coraz mniej – cudzoziemcy pomagają zaspokoić potrzeby kadrowe na różnych stanowiskach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zanim zatrudnimy w swojej firmie obcokrajowca, jako pracodawcy musimy się zatroszczyć o uzyskanie odpowiedniego zezwolenia na pracę. Jest ono wymagane w przypadku każdego cudzoziemca, który ma rozpocząć pracę na terenie RP.

Zatrudniając Ukraińca, możemy jednak liczyć na pewne ułatwienia. Obywatele tego kraju nie potrzebują zezwolenia na pracę w ciągu pierwszych 6 miesięcy jej wykonywania. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku osób pochodzących z Białorusi, Rosji, Gruzji, Armenii i Mołdawii.

Ponadto, przepisy polskiego prawa przewidują jeszcze wiele wyjątków od konieczności posiadania zezwolenia na pracę. Bez niego zatrudnione w Polsce mogą być np. osoby, które:
– posiadają Kartę Polaka,
– są obywatelami państwa członkowskiego UE,
– posiada status uchodźcy lub zezwolenie na pobyt stały w Polsce.

Są to tylko niektóre przykłady osób zwolnionych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Warto zapoznać się ze szczegółowymi przepisami w tej kwestii, jeśli planujemy zatrudnić w swojej firmie osobę spoza Polski.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments