Polityka rachunkowości

Podmioty gospodarcze, które zobowiązane są do prowadzenia pełnej rachunkowości finansowej mają możliwość ustanowienia polityki rachunkowości w taki sposób, który będzie najlepszy dla przedsiębiorstwa. Jest to zdecydowana zaleta tej formy prowadzenia rachunkowości, mimo że uważa się ją za trudna i uciążliwą.

Ustawa o rachunkowości definiuje politykę rachunkowości jako wybrane oraz stosowane przez jednostkę metody, dopuszczone w ustawie, które umożliwiają sporządzenie sprawozdań finansowym w wymaganej jakości.

Jednostka która ustanawia swoją politykę rachunkowości musi sporządzić dokumentację zawierającą przyjęte w niej zasady rachunkowości. Ustala ja kierownik oraz dokonuje jej aktualizacji. Może on dokonać wyborów dotyczących w szczególności:
– roku obrotowego, jego określania i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych,
– metod którymi dokonuje się wyceny aktywów i pasywów oraz sposobu ustalania wyniku finansowego,
– sposobu w jaki prowadzić się będzie księgi rachunkowe. W tym zakresie określa się zakładowy plan kont, wykaz ksiąg rachunkowych, opis systemu do przetwarzania danych,
– systemu ochrony danych orz ich zbiorów.

Ustalenie polityki rachunkowości niesie z sobą wiele korzyści dla jednostki, ponieważ pozwala jej na takie dostosowanie narzędzi i metod rachunkowości, które są jak najlepiej dostosowane do specyfiki firmy. Ustanowienie jej nie należy do łatwych zadań. Na szczęście można zlecić to wyspecjalizowanym w tej dziedzinie biurom rachunkowym. Warto skorzystać z takiej możliwości.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments