Podstawowe dokumenty księgowe

Dokumentacja księgowa w firmie jest bardzo ważną kwestią, gdyż to one dokumentują zachodzące w firmie operacje gospodarcze. Stanowią podstawę zapisów dokonywanych w księgach rachunkowych czy innych ewidencjach księgowych.

Podstawowe dokumenty księgowe to głównie: sprawozdanie finansowe, księgi rachunkowe, faktury, ewidencje podatku VAT oraz wiele innych. Sprawozdanie finansowe jest najważniejszym dokumentem w firmach, prowadzących pełną rachunkowość. Zawiera najważniejsze informacje o sytuacji majątkowo-finansowej jednostki.

Księgi rachunkowe czyli KPiR to kolejny ważny dokument służący do prowadzenia księgowości. Zapisy w nich dokonywane są podstawą sporządzenia sprawozdania finansowego i dokumentów wchodzących w jego skład.

Poza sprawozdaniem finansowym oraz księgami rachunkowymi podstawowe dokumenty księgowe stanowią różnego rodzaju ewidencje księgowe i podatkowe. Zaliczyć do nich można na przykład ewidencje podatku VAT, ewidencje przychodów, ewidencje środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Dokumentacja firmy powinna być właściwie przechowywana w warunkach nie zagrażających znaczeniu, zagubieniu czy wprowadzeniu niedozwolonych zmian. Ważny jest również czas jej przechowywania, który w rodzaju od kategorii archiwalnej i typu dokumentów jest różny.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments