Podatki dla przedsiębiorców

Poza podstawowymi podatkami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, takimi jak PIT i VAT, przedsiębiorcy mogą być zobligowani do płacenia dodatkowych danin. Najczęściej spotykane podatki pośrednie to podatek od nieruchomości, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatek od środków transportu.

Podatek od nieruchomości zobowiązane są płacić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki bez osobowości prawnej w szczególnych przypadkach. Opodatkowane zostają grunty, budynki, a także budowle lub ich części związane z działalności gospodarczą. Stawka podatku ustalana jest samodzielne przez gminę w drodze uchwały.

Podatek od czynności cywilnoprawnych płacą osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które są stronami czynności cywilnoprawnych. Obowiązek zapłaty podatku dotyczy podatników. Jeśli podatek nałożony jest na kilku podmiotach albo stronach umowy zamiany, albo wspólnikach spółki cywilnej, są one zobowiązane solidarnie do zapłaty podatku.

Do zapłaty podatku od środków transportu zobowiązane są osoby fizyczne i osoby prawne będące właścicielami środków transportu oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportu jest zarejestrowany, jak również posiadacze środków transportowych zarejestrowanych na terytorium RP jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną polskiemu podmiotowi.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments