Plan kont księgowych

Plan kont księgowych musi spełniać wymogi opisane w Ustawie o rachunkowości. Musi on składać się z kont podstawowych (syntetycznych), które mają za zadanie określić główne grupy operacji finansowych oraz kont analitycznych pozwalających uszczegółowić zapisy na koncie syntetycznym. Informacje na obu rodzajach kont wzajemnie się uzupełniają. Plan kont księgowych służy do prawidłowego sporządzania bilansu oraz rachunku zysków i strat. Dzięki niemu zapisywane są takie dane jak: koszty finansowe, przychody operacyjne czy koszty administracyjne. Wykorzystanie planu kont pozwala na ogólne ujęcie sytuacji finansowej z działalności organizacji. Odpowiednio opracowane konta dają obraz tego, w jaki sposób, oraz jak wysoki uzyskany został przychód, co pozwala na zweryfikowanie czy podjęte przedsięwzięcia były dla niego opłacalne.

Plany kont księgowych są podobne w różnych przedsiębiorstwach, choć nie istnieje żaden formalny wzorzec określający ten dokument. Często zdarza się, że w publikacjach fachowych można znaleźć wzór planu kont, z którego korzystają podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Jeśli zależy Państwu na prawidłowym prowadzeniu ewidencji księgowej oraz na właściwym sporządzaniu planu kont w Państwa firmie zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą i do kontaktu.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments