Obsługa rachunkowa spółki jawnej

Obsługa rachunkowa spółki jawnej może być mniej lub bardziej skomplikowana. Rachunkowość spółki jawnej niekoniecznie musi być prowadzona w formie ksiąg rachunkowych, ale zanim o tym, zastanówmy się nad definicją spółki jawnej.

Spółka jawna jest spółką handlową, która posiada podmiotowość prawną, rejestrowana jest na podstawie Kodeksu Spółek Handlowych. Musi uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Wspólnikami spółki jawnej mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, które odpowiadają za zobowiązania spółki całym majątkiem solidarnie z innymi wspólnikami.

Co do rachunkowości w spółce jawnej, spółka ta zobowiązana jest prowadzić księgi rachunkowe, jeśli jej przychód netto osiągnięty w poprzednim roku podatkowym ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniósł równowartość 1,2 mln euro w przeliczeniu na polską walutę, a jej wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne opodatkowane według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Limit w wysokości 1,2 mln euro w polskich złotych dotyczy przychodów spółki, a nie każdego ze wspólników.

Ważną kwestią jest to, że jeśli przychody wspólnika, osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie przekroczą kwoty granicznej, ale przychody spółki jawnej tak, wspólnik może prowadzić księgę przychodów i rozchodów, jednak spółka będzie miała obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments