Obowiązkowe split payment

Obowiązkowe split payment- ta ustawa weszła do użytku 01.11.2019 r.

Od tego czasu dowolność w stosowaniu split payment się zakończyła. Mechanizm podzielonej płatności VAT, stał się obowiązkowy dla wybranych branży (objętych reżimem odwrotnego obciążenia z VAT i zakresem solidarnej odpowiedzialności podatkowej.

Obowiązkowe split payment będzie w przypadku dokonywania płatności spełniającej jednocześnie dwa warunki:
– jednorazowa wartość transakcji dokonywana między podatnikami(bez względu na liczbę wynikających z niej płatności), przekracza wartość 15 000 zł lub równowartość tej kwoty,
– transakcja dotyczy nabycia towarów lub usług zapisanych w ustawie

Jeśli stosują Państwo split payment, VAT trafia na wydzielone subkonto bankowe, a podatnik może korzystać ze środków tam zgromadzonych w ograniczonym zakresie.

Wraz z wprowadzeniem metody podzielonej płatności umożliwiono dokonywanie zbiorczych przelewów w systemie split payment, które do tej pory nie były możliwe.

Ważne do zapamiętania jest to, że do każdej wystawionej faktury, przy tej metodzie, należy dodać adnotację “mechanizm podzielonej płatności”.

Obowiązkowe split payment według wielu przedsiębiorców może być jedną z bardziej uciążliwych zmian w prawie podatkowym w ostatnim czasie.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments