Księgowość

Czasem prowadzenie księgowości jest łatwiejsze, a czasem nieco bardziej skomplikowane. Zależy to nie tylko od rodzajów i ilości operacji gospodarczych, lecz również od metody prowadzenia księgowości.

Księgowość można prowadzić w sposób uproszczony. Jest to metoda przewidziana głównie dla mniejszych przedsiębiorców, dla których prowadzenie pełnej księgowości byłoby sporym utrudnieniem. Dla innych niż mikro i mali przedsiębiorcy prowadzenie księgowości jest trudniejsze. Trzeba liczyć się z prowadzeniem pełnej księgowości. O ile prowadzenie uproszczonej księgowości ogranicza się tylko do ewidencji w celach podatkowych, tak prowadzenie pełnej księgowości to również kalkulacja kosztów i sprawozdawczość finansowa.

Księgowość prowadzona w formie pełnej oparta jest na prowadzeniu księgi rachunkowej i sporządzaniu corocznego sprawozdania finansowego. Natomiast metod prowadzenia księgowości uproszczonej jest znacznie więcej, bo aż trzy. Przedsiębiorcy mogą prowadzić tę formę księgowości w formie księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy karty podatkowej. Wybór pomiędzy nimi nie zawsze jest dowolny, dlatego trzeba zapoznać się z szczegółowymi przepisami, dotyczącymi podatków dochodowych.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments