Księgowość spółki komandytowo – akcyjnej

Spółka komandytowo – akcyjna należy do spółek handlowych i podobnie jak spółki kapitałowe zobowiązana jest prowadzić pełną księgowość bez względu na osiągany przychód.

Forma ta posiada dwa rodzaje wspólników: komplementariuszy oraz akcjonariuszy. W tym przypadku co najmniej jeden komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem osobistym, akcjonariusz natomiast nie odpowiada w ogóle.

Księgowość dla spółki komandytowo – akcyjnej opiera się na prowadzeniu Ksiąg Rachunkowych oraz umożliwia nadzór środków finansowych w każdym etapie prowadzonej działalności gospodarczej.

W przypadku innych spółek osobowych obowiązkowe rozliczanie się za pomocą Ksiąg Rachunkowych ma miejsce dopiero po przekroczeniu limitu jakim jest kwota 1 200 000 EURO po przeliczeniu na walutę krajową, jeżeli natomiast przedsiębiorstwo nie wygeneruje takiej wartości może korzystać z księgowości uproszczonej.

Pełna księgowość, (czyli Księga Rachunkowa) jest trudna do prowadzenia i przedsiębiorstwa zwykle decydują się na powierzenie swojej księgowości firmie zewnętrznej, która świadczy usługi z tego zakresu. W niektórych przypadkach firma woli zatrudnić własną księgową, jednakże wiąże się to z większymi kosztami utrzymania.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments