Księgowość spółki jawnej

Księgowość spółki jawnej może być prowadzona na kilka sposobów. Po pierwsze może być to rachunkowość pełna, jeżeli przedsiębiorstwo ma obroty netto z sprzedaży w ciągu okresu obrachunkowego, przekraczające równowartość 1 200 000 Euro. Rachunkowość ta polega na prowadzeniu ksiąg handlowych, na których kontach, zapisuje się operacje gospodarcze, jakie miały miejsce w firmie. Na podstawie tych zapisów, ustala się dochód przedsiębiorstwa i podatek od niego. Metoda ta jest trudna, wymagająca posiadania wiedzy, znajomości procedur i pracy. Firmy zobligowane do pełnej księgowości zazwyczaj decydują się na podjęcie współpracy z biurem rachunkowym, dzięki czemu zyskują gwarancję prawidłowego prowadzenie ich ewidencji księgowych.

Jeżeli obroty netto firmy ze sprzedaży, nie przekraczają 1 200 000 złotych, spółka jawna może prowadzić uproszczoną rachunkowość, w formie: karty podatkowej (przeznaczonej dla małych przedsiębiorstw zajmujących się określonymi przez prawo rodzajami działalności), ryczałtu ewidencjonowanego (metody polegającej na ewidencji przychodów i obliczaniu na ich podstawie należności podatkowych) oraz jednej z najpopularniejszych form uproszczonej rachunkowości finansowej – księgi przychodów i rozchodów (w której ewidencjonuje przychody i koszty ich uzyskania, w celu obliczenia podatku dochodowego firmy).

Mimo iż uproszczone metody rachunkowości finansowej pozwalają w prosty sposób prowadzić księgowość w spółce, aby otrzymać kompletne dane dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorstwa warto prowadzić księgowość pełną.

Więcej informacji na temat pełnej i uproszczonej księgowości, ich zalet i wad oraz kosztów prowadzenia udzielą Państwu nasi konsultanci po skontaktowaniu się z naszym biurem.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments