Jak się wyrabia Kartę Polaka?

Obywatele krajów byłego ZSRR mają możliwość ubiegania się o Kartę Polaka, która może potwierdzić ich przynależność do narodu polskiego. Proces ubiegania się o ten dokument nie ogranicza się jedynie do złożenia odpowiedniego wniosku w konsulacie RP – jest to tylko jeden z etapów procedury.

Do otrzymania Karty Polaka konieczne jest wykazanie szczególnego związku wnioskodawcy z narodem polskim. Z tego powodu, razem wnioskiem do konsulatu dostarczyć należy komplet dokumentów udowadniających np. polskie pochodzenie wnioskodawcy. Przydatne mogą się okazać akty urodzenia potwierdzające polskie obywatelstwo jednego z rodziców lub dziadków albo dwojga pradziadków.

Jeżeli wnioskodawca nie posiada takich dokumentów, to przydatne mogą okazać się zaświadczenia od organizacji polonijnych, które mogą potwierdzić aktywne włączanie się w propagowanie polskiej kultury i obyczajów oraz kultywowanie polskich tradycji.

Aby otrzymać Kartę Polaka, konieczne jest też odbycie rozmowy z konsulem RP lub wojewodą. To ona ostatecznie zdecyduje o tym, czy wnioskodawca otrzyma Kartę.

Nasze biuro oferuje pomoc w uzyskaniu Karty Polaka. Możemy zająć się odpowiednim przygotowaniem wniosku i potrzebnych dokumentów. Kompleksowa pomoc od strony formalnej może przyczynić się do pozytywnej decyzji konsula i otrzymania Karty Polaka.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments