Jak rozliczyć PIT?

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych jest nałożony na każdą osobę fizyczną, która osiąga dochód.

Podatkiem dochodowym opodatkowane są wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku. Gdy podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła wówczas przedmiotem opodatkowania jest suma dochodów uzyskanych ze wszystkich źródeł przychodów. Dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w określonym roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów w takim przypadku, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Aby rozliczyć PIT podatnicy składają następujące zeznania podatkowe:
– PIT-36– składany przez podatników uzyskujących przychody opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
– PIT-37 składany przez podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą,
– PIT-38– składany przez podatników, którzy uzyskali przychody opodatkowane 19% podatkiem na zasadach określonych w art. 30b ustawy,
– PIT-39– składany przez podatników, którzy uzyskali dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w roku podatkowym.

Jeżeli szukają Państwo pomocy w rozliczeniu podatku PIT, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami, którzy przedstawią Państwu nasza ofertę z tego zakresu.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments