Dokumenty zewnętrzne własne

Prawidłowa księgowość firmy każdorazowo musi być prowadzona zgodnie z pojawiającą się w firmie dokumentację księgową. Następnie przedsiębiorca jest zobowiązany do przechowywania jej przez odgórnie narzucony czas w siedzibie firmy.

Dokument księgowy jest niczym innym, jak sporządzoną na piśmie szczegółową informacją na temat zaistniałej w firmie operacji gospodarczej, która koniecznie musi być sporządzona zgodnie z przepisami obowiązującego w Polsce prawa. Musi również zawierać niezbędną część, która jednocześnie stanowi podstawę zapisu w ewidencji księgowej.

W polskim systemie księgowości posiadamy kryterium klasyfikacji dokumentów, którą jest tzw. zależność od jednostek wystawiających dany dokument. Tym sposobem wyróżniamy dokumenty zewnętrzne własne oraz obce. Pierwsza grupa dokumentów jest wystawiana przez komórki organizacyjne jednostki gospodarczej np. faktury VAT, rachunki sprzedaży, asygnaty kasowe, itp. Z kolei druga grupa stanowi dokumenty zewnętrzne obce, które są wystawiane przez komórki organizacyjne w innych jednostka i są to np. faktury VAT, bądź rachunki zakupu.

W ofercie naszego biura rachunkowego znajdą Państwo prowadzenie księgowości zarówno w formie pełnej, jak i formie uproszczonej. Zatem jeśli szukasz profesjonalnego biura, które sprawnie i bezpiecznie poprowadzi Twoją księgowość, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą.

Zapraszamy!

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments