Ceny transferowe definicja podmiotów powiązanych

Ceny transferowe to pojęcie, które występuje w transakcjach zawieranych przez podmioty powiązane. Zgodnie z obowiązującym terminem w ustawie o CIT ceny transferowe to rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań. Do ustalenia cen transferowych dochodzi w momencie kiedy wystąpi transakcja pomiędzy podmiotami powiązanymi. Co oznacza, że podmiot jest powiązany? Ceny transferowe definicja podmiotów powiązanych – z przepisami ustawy o PIT i CIT podmiotami są osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, które biorą udział w zarządzaniu innym przedsiębiorstwem lub posiadają udział w kapitale i zysku tej firmy. Najczęściej jako podmioty powiązane spotkać można spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki.

Ceny transferowe zarówno w transakcji, jak i w prawie pełną określone funkcję czyli mogą wykonywać czynności kontrolne, planować, ustalać ceny transferowe oraz wpływać na planowanie podatkowe.

Aby prawidłowo ustalić cenę, podmiot powinien porównać ustalone w drodze współpracy warunki z tymi, które zawierane są pomiędzy przedsiębiorstwami niepowiązanymi. Jeżeli interesuje Państwa księgowość lub poszukują Państwo księgowego do firmy – zapraszamy do współpracy.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments