Biuro rachunkowe dla stowarzyszeń

Stowarzyszenia mimo tego, że nie prowadzą działalności gospodarczej są bardzo ważnymi organizacjami. Stanowią bowiem zrzeszenie osób o wspólnych zainteresowaniach oraz celach. W Polsce mogą występować dwa rodzaje stowarzyszeń. Pierwsze z nich to stowarzyszenia zwykłe. Ich powstanie wymaga tylko zgłoszenia w Urzędzie Gminy. Nie mogą one jednak otrzymywać dotacji np. od lokalnych władz czy innych instytucji. Tak samo nie mogą otrzymywać datków.

Drugim rodzajem stowarzyszeń są stowarzyszenia rejestrowe, czyli takie które podlegają rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. W wyniku tego otrzymują osobowość prawną i nabywają prawo do tego co w przypadku stowarzyszeń zwykłych jest nie możliwe czyli np. prawo do otrzymywania datków. Jednak mają też swoje obowiązki takie jak prowadzenie pełnej rachunkowości finansowej. Ponieważ jest to zadanie dość trudne należy je zlecić dobremu księgowemu lub wyspecjalizowanej firmie jaką jest biuro rachunkowe.

Zaletami wyboru biura rachunkowego dla stowarzyszenia jest przede wszystkim możliwość obniżenia kosztów działalności. Decydując się na skorzystanie z usług księgowych ponosi się koszt tylko dobrze wykonanego zadania, a nie zatrudnienia nowego pracownika. Tak oszczędność powoduje że, przedsiębiorstwa będą mogły mieć więcej środków na realizację swoich celów.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments