Przedsiębiorstwo a prawo podatkowe

Przepisy regulujące zasady powstawania, ustalania oraz wygasania zobowiązań podatkowych, a co za tym idzie obowiązki podatników muszą przez każde przedsiębiorstwo być ściśle przestrzegane.

Przedsiębiorstwo a prawo podatkowe, które tworzą: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Ordynacja podatkowa, Ustawa materialnego prawa podatkowego oraz Ustawa o podatku od towarów i usług muszą ze sobą współpracować.

Podatki nakładane na przedsiębiorstwa zależne są przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności, wielkości firmy, oraz liczby zatrudnianych pracowników.

Firmy mają zazwyczaj do opłacania 4 rodzaje podatku:

  1. Podatek dochodowy
  2. Podatek od towarów i usług (VAT)
  3. Podatek od nieruchomości
  4. Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Podatek dochodowy ma różne formy, z których przedsiębiorca może lub ma obowiązek skorzystać. Płacenie tego podatku to obowiązek każdego właściciela firmy i na jego rozliczanie ma 4 możliwości:

  • według skali podatkowej
  • według podatku liniowego
  • według ryczałtu ewidencjonowanego
  • według karty podatkowej

W przypadku podatku od towarów i usług forma opodatkowania jest jedna, ale w niektórych przypadkach można być zwolnionym z płacenia tego podatku.

Podatek od nieruchomości powstaje, gdy przedsiębiorca posiada posiadłość na własność, natomiast podatek PCC, podczas gdy przedsiębiorstwo zawiera umowy z osobami, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Norbert

Ciekawy wpis, szczególnie dla przedsiębiorców! pozdrawiam