Zakres obowiązków księgowych

Korzystając z usług biura rachunkowego, właściciel firmy zyskuje wolny czas i zrzuca z siebie ciężar, jakim jest prowadzenie księgowości własnego przedsiębiorstwa. Z jakich usług może skorzystać klient firmy zewnętrznej? Jaki jest zakres obowiązków księgowych biura rachunkowego?

Podpisując umowę z biurem rachunkowym, przedsiębiorca przekazuje obowiązek prowadzenia księgowości. Po jego stronie zostaje jedynie ewidencjonowanie i rejestracja sprzedaży, innymi słowy gromadzenie dowodów zakupu i sprzedaży fakturowej. Jeśli firma prowadzona jest z wykorzystaniem nieudokumentowanej sprzedaży, rejestrowanej przez kasy fiskalne, wówczas ewidencja musi być prowadzona za pomocą comiesięcznych raportów dobowych.

Przedsiębiorca może liczyć ze strony biura na szereg usług księgowych dopasowanych do swojej firmy. Przede wszystkim na księgowanie wszelkich przychodów i rozchodów jego firmy (w postaci ksiąg rachunkowych, uproszczonych oraz ewidencji podatkowych); sporządzanie bilansów, sprawozdań i rozliczeń rocznych; uczestnictwo w kontroli podatkowej lub kontroli skarbowej; informowanie usługobiorcy o wysokości ciążących na nim zobowiązań podatkowych; realizację obowiązków sprawozdawczych na potrzeby KRS, GUS czy NBP. Oczywiście zakres usług może być szerszy, w zależności od potrzeb danej firmy.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments