Sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych

Prowadzenie rachunkowości w firmie to ważna sprawa wpływająca na funkcjonowanie jednostki. Informacje jakie dostarcza wpływają na decyzje podejmowanie w firmie. Tylko rzetelne, aktualne i dokładne wiadomości o stanie finansowym przedsiębiorstwa pozwolą kierownictwu podjąć taką decyzję, która pozytywnie wpłynie na działalność firmy.

Jednymi z dokumentów, jakie wiążą się z prowadzeniem rachunkowości w firmie, są sprawozdania finansowe. Sporządzane są na koniec roku obrachunkowego lub dzień zamknięcia ksiąg. Dostarczają informacji o sytuacji finansowej, wynikach z działalności jednostki, przepływach środków pieniężnych.

Do najważniejszego należy roczne sprawozdanie finansowe czyli roczny raport finansowy. Dostarcza informacji o rozwoju działalności jednostki i jej sytuacji. Wskazuje również ważne wydarzenia, które miały miejsce po zakończeniu roku sprawozdawczego. Określa także przypuszczalny rozwój jednostki. Dobrze sporządzone roczne sprawozdanie finansowe powinno charakteryzować się rzetelnością, zrozumiałością, kompletnością, porównywalnością, sprawdzalnością, terminowością, ciągłością.

Zadanie sporządzania rocznego sprawozdania finansowego należy do księgowego. Jeżeli firma nie zatrudnia takiego pracownika, może zlecić wykonanie rocznego raportu finansowego biuru rachunkowemu.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments