Sporządzanie deklaracji podatkowej cit 2016

Podatek dochodowy od osób prawnych (w skrócie CIT) tak jak inne podatki nakłada na podatników obowiązek składania deklaracji podatkowej. Najpopularniejsze rozliczenie podatkowe CIT, czyli formularz CIT-8 powinno zostać sporządzone w przeciągu trzech miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Najczęściej rok podatkowy zbiega się z rokiem kalendarzowym, dlatego przyjmuje się, że deklarację należy złożyć do końca marca. W tym czasie organizacje zobowiązane są złożyć także inne dokumenty, np. sprawozdania finansowe.

Od 2015 roku podatnicy są zobowiązani do składania zeznania w formie elektronicznej we właściwym urzędzie skarbowym. Nie jest możliwe podpisanie CIT-8 za pomocą bezpłatnego podpisu elektronicznego. Do złożenia zeznania elektronicznego niezbędne jest posiadanie bezpiecznego certyfikowanego podpisu elektronicznego, który uzyskać można odpłatnie. Podpis ten posiada osoba, która została upoważniona przez organizację do składania deklaracji albo biuro rachunkowe, które dostało upoważnienie.

Rozliczenia podatkowe CIT w 2016 roku należy składać na nowych wzorach formularzy, których zakres ustanowiony jest przez Ordynację podatkową i inne ustawy. Złożenie deklaracji według starego wzoru będzie jednoznaczne z jej niezłożeniem, dlatego warto zwrócić uwagę na pojawiające się w przepisach zmiany, zanim zaczniemy sporządzać deklarację podatkową CIT za 2015 rok.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments